E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbäiruff-en herbeirufen (D)appeler, héler (F)
Stammformen erbäiruff-enriff-t erbäierbäige-ruff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echruff-en erbäi
duriff-s erbäi
hien/si,hatt/etriff-t erbäi
mirruff-en erbäi
dirruff-t erbäi
siruff-en erbäi
Passé composé
echhunnerbäige-ruff
duhueserbäige-ruff
hien/si,hatt/ethueterbäige-ruff
mirhunnerbäige-ruff
dirhutterbäige-ruff
sihunnerbäige-ruff
Plus-que-parfait
echhaterbäige-ruff
duhaserbäige-ruff
hien/si,hatt/ethaterbäige-ruff
mirhatenerbäige-ruff
dirhaterbäige-ruff
sihatenerbäige-ruff
Futur I
echwäert erbäiruff-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäige-ruff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*réiff erbäi
du*réiff-s erbäi
hien/si,hatt/et*réiff erbäi
mir*réiff-en erbäi
dir*réiff-t erbäi
si*réiff-en erbäi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbäiruff-en
dugéifserbäiruff-en
hien/si,hatt/etgéiferbäiruff-en
mirgéifenerbäiruff-en
dirgéifterbäiruff-en
sigéifenerbäiruff-en
Conditionnel Passé composé
echhätterbäige-ruff
duhässerbäige-ruff
hien/si,hatt/ethätterbäige-ruff
mirhättenerbäige-ruff
dirhätterbäige-ruff
sihättenerbäige-ruff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierruff erbäi!
Plurielruff-t erbäi!
erbäige-ruff
erbäiruff-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aberuff-en ausruff-enberuff-endertëschentruff-eneraruff-enerausruff-ennoruff-enofruff-enopruff-enruff-enuruff-enzeréckruff-enzouruff-en
Remarquen (intern)
réif, réifs Â…?; Konunktiv selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles