E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ruinéieren ruinieren (D)ruiner (F)
Stammformen ruinéierenruinéiertruinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echruinéieren
duruinéiers
hien/si,hatt/etruinéiert
mirruinéieren
dirruinéiert
siruinéieren
Passé composé
echhuruinéiert
duhuesruinéiert
hien/si,hatt/ethuetruinéiert
mirhuruinéiert
dirhuttruinéiert
sihuruinéiert
Plus-que-parfait
echhatruinéiert
duhasruinéiert
hien/si,hatt/ethatruinéiert
mirhateruinéiert
dirhatruinéiert
sihateruinéiert
Futur I
echwäert ruinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ruinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifruinéieren
dugéifsruinéieren
hien/si,hatt/etgéifruinéieren
mirgéiferuinéieren
dirgéiftruinéieren
sigéiferuinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättruinéiert
duhässruinéiert
hien/si,hatt/ethättruinéiert
mirhätteruinéiert
dirhättruinéiert
sihätteruinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierruinéier!
Plurielruinéiert!
ruinéiert
ruinéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles