E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erarullen hereinrollen (D)rentrer (en roulant) (F)
Stammformen erarullenrullt eraneragerullt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrullen eran
durulls eran
hien/si,hatt/etrullt eran
mirrullen eran
dirrullt eran
sirullen eran
Pass compos
echhunneragerullt
duhueseragerullt
hien/si,hatt/ethueteragerullt
mirhunneragerullt
dirhutteragerullt
sihunneragerullt
Plus-que-parfait
echhateragerullt
duhaseragerullt
hien/si,hatt/ethateragerullt
mirhateneragerullt
dirhateragerullt
sihateneragerullt
Futur I
echwäert erarullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragerullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferarullen
dugéifserarullen
hien/si,hatt/etgéiferarullen
mirgéifenerarullen
dirgéifterarullen
sigéifenerarullen
Conditionnel Pass compos
echhtteragerullt
duhsseragerullt
hien/si,hatt/ethtteragerullt
mirhtteneragerullt
dirhtteragerullt
sihtteneragerullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrull eran!
Plurielrullt eran!
eragerullt
erarullen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrullenerausrullenerofrulleneroprullenewechrullenofrullenoprullenrullen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles