E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erarull-en hereinrollen (D)rentrer (en roulant) (F)
Stammformen erarull-enrull-t eranerage-rull-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrull-en eran
durull-s eran
hien/si,hatt/etrull-t eran
mirrull-en eran
dirrull-t eran
sirull-en eran
Pass compos
echhunnerage-rull-t
duhueserage-rull-t
hien/si,hatt/ethueterage-rull-t
mirhunnerage-rull-t
dirhutterage-rull-t
sihunnerage-rull-t
Plus-que-parfait
echhaterage-rull-t
duhaserage-rull-t
hien/si,hatt/ethaterage-rull-t
mirhatenerage-rull-t
dirhaterage-rull-t
sihatenerage-rull-t
Futur I
echwäert erarull-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-rull-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferarull-en
dugéifserarull-en
hien/si,hatt/etgéiferarull-en
mirgéifenerarull-en
dirgéifterarull-en
sigéifenerarull-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-rull-t
duhsserage-rull-t
hien/si,hatt/ethtterage-rull-t
mirhttenerage-rull-t
dirhtterage-rull-t
sihttenerage-rull-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrull eran!
Plurielrull-t eran!
erage-rull-t
erarull-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrull-enerausrull-enerofrull-eneroprull-enewechrull-enofrull-enoprull-enrull-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles