E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofrull-en herunterrollen (D)tomber, descendre (en roulant) (F)
Stammformen erofrull-enrull-t eroferofge-rull-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrull-en erof
durull-s erof
hien/si,hatt/etrull-t erof
mirrull-en erof
dirrull-t erof
sirull-en erof
Pass compos
echhunnerofge-rull-t
duhueserofge-rull-t
hien/si,hatt/ethueterofge-rull-t
mirhunnerofge-rull-t
dirhutterofge-rull-t
sihunnerofge-rull-t
Plus-que-parfait
echhaterofge-rull-t
duhaserofge-rull-t
hien/si,hatt/ethaterofge-rull-t
mirhatenerofge-rull-t
dirhaterofge-rull-t
sihatenerofge-rull-t
Futur I
echwäert erofrull-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-rull-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofrull-en
dugéifserofrull-en
hien/si,hatt/etgéiferofrull-en
mirgéifenerofrull-en
dirgéifterofrull-en
sigéifenerofrull-en
Conditionnel Pass compos
echhtterofge-rull-t
duhsserofge-rull-t
hien/si,hatt/ethtterofge-rull-t
mirhttenerofge-rull-t
dirhtterofge-rull-t
sihttenerofge-rull-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrull erof!
Plurielrull-t erof!
erofge-rull-t
erofrull-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrull-enerarull-enerausrull-eneroprull-enewechrull-enofrull-enoprull-enrull-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles