E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechrullen wegrolllen (D)
Stammformen ewechrullenrullt ewechewechgerullt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrullen ewech
durulls ewech
hien/si,hatt/etrullt ewech
mirrullen ewech
dirrullt ewech
sirullen ewech
Pass compos
echhunnewechgerullt
duhuesewechgerullt
hien/si,hatt/ethuetewechgerullt
mirhunnewechgerullt
dirhuttewechgerullt
sihunnewechgerullt
Plus-que-parfait
echhatewechgerullt
duhasewechgerullt
hien/si,hatt/ethatewechgerullt
mirhatenewechgerullt
dirhatewechgerullt
sihatenewechgerullt
Futur I
echwäert ewechrullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgerullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechrullen
dugéifsewechrullen
hien/si,hatt/etgéifewechrullen
mirgéifenewechrullen
dirgéiftewechrullen
sigéifenewechrullen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgerullt
duhssewechgerullt
hien/si,hatt/ethttewechgerullt
mirhttenewechgerullt
dirhttewechgerullt
sihttenewechgerullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrull ewech!
Plurielrullt ewech!
ewechgerullt
ewechrullen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrullenerarullenerausrullenerofrulleneroprullenofrullenoprullenrullen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles