E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechrull-en wegrolllen (D)
Stammformen ewechrull-enrull-t ewechewechge-rull-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrull-en ewech
durull-s ewech
hien/si,hatt/etrull-t ewech
mirrull-en ewech
dirrull-t ewech
sirull-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-rull-t
duhuesewechge-rull-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-rull-t
mirhunnewechge-rull-t
dirhuttewechge-rull-t
sihunnewechge-rull-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-rull-t
duhasewechge-rull-t
hien/si,hatt/ethatewechge-rull-t
mirhatenewechge-rull-t
dirhatewechge-rull-t
sihatenewechge-rull-t
Futur I
echwäert ewechrull-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-rull-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechrull-en
dugéifsewechrull-en
hien/si,hatt/etgéifewechrull-en
mirgéifenewechrull-en
dirgéiftewechrull-en
sigéifenewechrull-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-rull-t
duhssewechge-rull-t
hien/si,hatt/ethttewechge-rull-t
mirhttenewechge-rull-t
dirhttewechge-rull-t
sihttenewechge-rull-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrull ewech!
Plurielrull-t ewech!
ewechge-rull-t
ewechrull-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrull-enerarull-enerausrull-enerofrull-eneroprull-enofrull-enoprull-enrull-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles