E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

arummen einrahmen (D)encadrer (F)
Stammformen arummenrummt anagerummt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrummen an
durumms an
hien/si,hatt/etrummt an
mirrummen an
dirrummt an
sirummen an
Pass compos
echhunnagerummt
duhuesagerummt
hien/si,hatt/ethuetagerummt
mirhunnagerummt
dirhuttagerummt
sihunnagerummt
Plus-que-parfait
echhatagerummt
duhasagerummt
hien/si,hatt/ethatagerummt
mirhatenagerummt
dirhatagerummt
sihatenagerummt
Futur I
echwäert arummen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agerummt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarummen
dugéifsarummen
hien/si,hatt/etgéifarummen
mirgéifenarummen
dirgéiftarummen
sigéifenarummen
Conditionnel Pass compos
echhttagerummt
duhssagerummt
hien/si,hatt/ethttagerummt
mirhttenagerummt
dirhttagerummt
sihttenagerummt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrumm an!
Plurielrummt an!
agerummt
arummen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles