E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

arumm-en einrahmen (D)encadrer (F)
Stammformen arumm-enrumm-t anage-rumm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrumm-en an
durumm-s an
hien/si,hatt/etrumm-t an
mirrumm-en an
dirrumm-t an
sirumm-en an
Pass compos
echhunnage-rumm-t
duhuesage-rumm-t
hien/si,hatt/ethuetage-rumm-t
mirhunnage-rumm-t
dirhuttage-rumm-t
sihunnage-rumm-t
Plus-que-parfait
echhatage-rumm-t
duhasage-rumm-t
hien/si,hatt/ethatage-rumm-t
mirhatenage-rumm-t
dirhatage-rumm-t
sihatenage-rumm-t
Futur I
echwäert arumm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-rumm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarumm-en
dugéifsarumm-en
hien/si,hatt/etgéifarumm-en
mirgéifenarumm-en
dirgéiftarumm-en
sigéifenarumm-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-rumm-t
duhssage-rumm-t
hien/si,hatt/ethttage-rumm-t
mirhttenage-rumm-t
dirhttage-rumm-t
sihttenage-rumm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrumm an!
Plurielrumm-t an!
age-rumm-t
arumm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles