E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausrüsten ausrüsten (D)équiper (F)
Stammformen ausrüstenrüst ausausgerüst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrüsten aus
durüsts aus
hien/si,hatt/etrüst aus
mirrüsten aus
dirrüst aus
sirüsten aus
Passé composé
echhunnausgerüst
duhuesausgerüst
hien/si,hatt/ethuetausgerüst
mirhunnausgerüst
dirhuttausgerüst
sihunnausgerüst
Plus-que-parfait
echhatausgerüst
duhasausgerüst
hien/si,hatt/ethatausgerüst
mirhatenausgerüst
dirhatausgerüst
sihatenausgerüst
Futur I
echwäert ausrüsten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgerüst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausrüsten
dugéifsausrüsten
hien/si,hatt/etgéifausrüsten
mirgéifenausrüsten
dirgéiftausrüsten
sigéifenausrüsten
Conditionnel Passé composé
echhättausgerüst
duhässausgerüst
hien/si,hatt/ethättausgerüst
mirhättenausgerüst
dirhättausgerüst
sihättenausgerüst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrüst aus!
Plurielrüst aus!
ausgerüst
ausrüsten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles