E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausrüst-en ausrüsten (D)équiper (F)
Stammformen ausrüst-enrüs-t ausausge-rüs-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrüst-en aus
durüst-s aus
hien/si,hatt/etrüs-t aus
mirrüst-en aus
dirrüs-t aus
sirüst-en aus
Passé composé
echhunnausge-rüs-t
duhuesausge-rüs-t
hien/si,hatt/ethuetausge-rüs-t
mirhunnausge-rüs-t
dirhuttausge-rüs-t
sihunnausge-rüs-t
Plus-que-parfait
echhatausge-rüs-t
duhasausge-rüs-t
hien/si,hatt/ethatausge-rüs-t
mirhatenausge-rüs-t
dirhatausge-rüs-t
sihatenausge-rüs-t
Futur I
echwäert ausrüst-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-rüs-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausrüst-en
dugéifsausrüst-en
hien/si,hatt/etgéifausrüst-en
mirgéifenausrüst-en
dirgéiftausrüst-en
sigéifenausrüst-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-rüs-t
duhässausge-rüs-t
hien/si,hatt/ethättausge-rüs-t
mirhättenausge-rüs-t
dirhättausge-rüs-t
sihättenausge-rüs-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrüst aus!
Plurielrüs-t aus!
ausge-rüs-t
ausrüst-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles