E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

säbelen kämpfen (D)se battre (F)
Stammformen säbelensäbeltgesäbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsäbelen
dusäbels
hien/si,hatt/etsäbelt
mirsäbelen
dirsäbelt
sisäbelen
Passé composé
echhugesäbelt
duhuesgesäbelt
hien/si,hatt/ethuetgesäbelt
mirhugesäbelt
dirhuttgesäbelt
sihugesäbelt
Plus-que-parfait
echhatgesäbelt
duhasgesäbelt
hien/si,hatt/ethatgesäbelt
mirhategesäbelt
dirhatgesäbelt
sihategesäbelt
Futur I
echwäert säbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesäbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsäbelen
dugéifssäbelen
hien/si,hatt/etgéifsäbelen
mirgéifesäbelen
dirgéiftsäbelen
sigéifesäbelen
Conditionnel Passé composé
echhättgesäbelt
duhässgesäbelt
hien/si,hatt/ethättgesäbelt
mirhättegesäbelt
dirhättgesäbelt
sihättegesäbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersäbel!
Plurielsäbelt!
gesäbelt
säbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles