E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

saierzen suern (D)acidifier (F)
Stammformen saierzensaierztgesaierzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsaierzen
dusaierz
hien/si,hatt/etsaierzt
mirsaierzen
dirsaierzt
sisaierzen
Pass compos
echhugesaierzt
duhuesgesaierzt
hien/si,hatt/ethuetgesaierzt
mirhugesaierzt
dirhuttgesaierzt
sihugesaierzt
Plus-que-parfait
echhatgesaierzt
duhasgesaierzt
hien/si,hatt/ethatgesaierzt
mirhategesaierzt
dirhatgesaierzt
sihategesaierzt
Futur I
echwäert saierzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesaierzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsaierzen
dugéifssaierzen
hien/si,hatt/etgéifsaierzen
mirgéifesaierzen
dirgéiftsaierzen
sigéifesaierzen
Conditionnel Pass compos
echhttgesaierzt
duhssgesaierzt
hien/si,hatt/ethttgesaierzt
mirhättegesaierzt
dirhttgesaierzt
sihättegesaierzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersaierz!
Plurielsaierzt!
gesaierzt
saierzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles