E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

salutéieren salutieren (D)saluer qn. (F)
Stammformen salutéierensalutéiertsalutéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsalutéieren
dusalutéiers
hien/si,hatt/etsalutéiert
mirsalutéieren
dirsalutéiert
sisalutéieren
Passé composé
echhusalutéiert
duhuessalutéiert
hien/si,hatt/ethuetsalutéiert
mirhusalutéiert
dirhuttsalutéiert
sihusalutéiert
Plus-que-parfait
echhatsalutéiert
duhassalutéiert
hien/si,hatt/ethatsalutéiert
mirhatesalutéiert
dirhatsalutéiert
sihatesalutéiert
Futur I
echwäert salutéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert salutéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsalutéieren
dugéifssalutéieren
hien/si,hatt/etgéifsalutéieren
mirgéifesalutéieren
dirgéiftsalutéieren
sigéifesalutéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsalutéiert
duhässsalutéiert
hien/si,hatt/ethättsalutéiert
mirhättesalutéiert
dirhättsalutéiert
sihättesalutéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersalutéier!
Plurielsalutéiert!
salutéiert
salutéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles