E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

salut-éier-en salutieren (D)saluer qn. (F)
Stammformen salut-éier-ensalut-éier-tsalut-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsalut-éier-en
dusalut-éier-s
hien/si,hatt/etsalut-éier-t
mirsalut-éier-en
dirsalut-éier-t
sisalut-éier-en
Passé composé
echhusalut-éier-t
duhuessalut-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsalut-éier-t
mirhusalut-éier-t
dirhuttsalut-éier-t
sihusalut-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsalut-éier-t
duhassalut-éier-t
hien/si,hatt/ethatsalut-éier-t
mirhatesalut-éier-t
dirhatsalut-éier-t
sihatesalut-éier-t
Futur I
echwäert salut-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert salut-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsalut-éier-en
dugéifssalut-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsalut-éier-en
mirgéifesalut-éier-en
dirgéiftsalut-éier-en
sigéifesalut-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsalut-éier-t
duhässsalut-éier-t
hien/si,hatt/ethättsalut-éier-t
mirhättesalut-éier-t
dirhättsalut-éier-t
sihättesalut-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersalut-éier!
Plurielsalut-éier-t!
salut-éier-t
salut-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles