E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

salzen salzen (D)saler (F)
Stammformen salzensalztgesalzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsalzen
dusalz
hien/si,hatt/etsalzt
mirsalzen
dirsalzt
sisalzen
Pass compos
echhugesalzt
duhuesgesalzt
hien/si,hatt/ethuetgesalzt
mirhugesalzt
dirhuttgesalzt
sihugesalzt
Plus-que-parfait
echhatgesalzt
duhasgesalzt
hien/si,hatt/ethatgesalzt
mirhategesalzt
dirhatgesalzt
sihategesalzt
Futur I
echwäert salzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesalzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsalzen
dugéifssalzen
hien/si,hatt/etgéifsalzen
mirgéifesalzen
dirgéiftsalzen
sigéifesalzen
Conditionnel Pass compos
echhttgesalzt
duhssgesalzt
hien/si,hatt/ethttgesalzt
mirhättegesalzt
dirhttgesalzt
sihättegesalzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersalz!
Plurielsalzt!
gesalzt
salzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asalzennosalzenversalzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles