E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

salz-en salzen (D)saler (F)
Stammformen salz-ensalz-tge-salz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsalz-en
dusalz
hien/si,hatt/etsalz-t
mirsalz-en
dirsalz-t
sisalz-en
Pass compos
echhuge-salz-t
duhuesge-salz-t
hien/si,hatt/ethuetge-salz-t
mirhuge-salz-t
dirhuttge-salz-t
sihuge-salz-t
Plus-que-parfait
echhatge-salz-t
duhasge-salz-t
hien/si,hatt/ethatge-salz-t
mirhatege-salz-t
dirhatge-salz-t
sihatege-salz-t
Futur I
echwäert salz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-salz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsalz-en
dugéifssalz-en
hien/si,hatt/etgéifsalz-en
mirgéifesalz-en
dirgéiftsalz-en
sigéifesalz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-salz-t
duhssge-salz-t
hien/si,hatt/ethttge-salz-t
mirhättege-salz-t
dirhttge-salz-t
sihättege-salz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersalz!
Plurielsalz-t!
ge-salz-t
salz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asalz-ennosalz-enversalz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles