E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

san-éier-en sanieren (D)réhabiliter, assainir, redresser (F)
Stammformen san-éier-ensan-éier-tsan-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsan-éier-en
dusan-éier-s
hien/si,hatt/etsan-éier-t
mirsan-éier-en
dirsan-éier-t
sisan-éier-en
Passé composé
echhusan-éier-t
duhuessan-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsan-éier-t
mirhusan-éier-t
dirhuttsan-éier-t
sihusan-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsan-éier-t
duhassan-éier-t
hien/si,hatt/ethatsan-éier-t
mirhatesan-éier-t
dirhatsan-éier-t
sihatesan-éier-t
Futur I
echwäert san-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert san-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsan-éier-en
dugéifssan-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsan-éier-en
mirgéifesan-éier-en
dirgéiftsan-éier-en
sigéifesan-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsan-éier-t
duhässsan-éier-t
hien/si,hatt/ethättsan-éier-t
mirhättesan-éier-t
dirhättsan-éier-t
sihättesan-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersan-éier!
Plurielsan-éier-t!
san-éier-t
san-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles