E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech ent-sėnn-en entsinnen (D)réfléchir (F)to recall sth. (E)
Stammformen sech ent-sėnn-enent-sėnn-t sech sech ent-sėnn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ech entsėnnen, du entsanns, hien/hatt/et entsannt, mir entsannen, dir entsannt, si entsannen, entsonnen (dann unregelmäßiges Verb der Reihe 7ausn)
Indikativ Aktiv
Présent
echent-sėnn-e mech
duent-sėnn-s dech
hien/si,hatt/etent-sėnn-t sech
mirent-sėnn-en eis
dirent-sėnn-t iech
sient-sėnn-e sech
Passé composé
echhumechent-sėnn-t
duhuesdechent-sėnn-t
hien/si,hatt/ethuetsechent-sėnn-t
mirhunneisent-sėnn-t
dirhuttiechent-sėnn-t
sihusechent-sėnn-t
Plus-que-parfait
echhatmechent-sėnn-t
duhasdechent-sėnn-t
hien/si,hatt/ethatsechent-sėnn-t
mirhateneisent-sėnn-t
dirhatiechent-sėnn-t
sihatesechent-sėnn-t
Futur I
echwäert ent-sėnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ent-sėnn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifent-sėnn-en
dugéifsent-sėnn-en
hien/si,hatt/etgéifent-sėnn-en
mirgéifenent-sėnn-en
dirgéiftent-sėnn-en
sigéifenent-sėnn-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechent-sėnn-t
duhässdechent-sėnn-t
hien/si,hatt/ethättsechent-sėnn-t
mirhätteneisent-sėnn-t
dirhättiechent-sėnn-t
sihättesechent-sėnn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierent-sėnndech!
Plurielent-sėnn-tiech!
ent-sėnn-t
ent-sėnn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles