E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech saum-en sumen (D) – border (F)
Stammformen sech saum-ensaum-t sech sech ge-saum-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsaum-e mech
dusaum-s dech
hien/si,hatt/etsaum-t sech
mirsaum-en eis
dirsaum-t iech
sisaum-e sech
Pass compos
echhumechge-saum-t
duhuesdechge-saum-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-saum-t
mirhunneisge-saum-t
dirhuttiechge-saum-t
sihusechge-saum-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-saum-t
duhasdechge-saum-t
hien/si,hatt/ethatsechge-saum-t
mirhateneisge-saum-t
dirhatiechge-saum-t
sihatesechge-saum-t
Futur I
echwäert saum-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-saum-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsaum-en
dugéifssaum-en
hien/si,hatt/etgéifsaum-en
mirgéifesaum-en
dirgéiftsaum-en
sigéifesaum-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechge-saum-t
duhssdechge-saum-t
hien/si,hatt/ethttsechge-saum-t
mirhtteneisge-saum-t
dirhttiechge-saum-t
sihättesechge-saum-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersaumdech!
Plurielsaum-tiech!
ge-saum-t
saum-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles