E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

scann-en scannen (D)scanner qc. (F)
Stammformen scann-enscann-tge-scann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echscann-en
duscann-s
hien/si,hatt/etscann-t
mirscann-en
dirscann-t
siscann-en
Pass compos
echhuge-scann-t
duhuesge-scann-t
hien/si,hatt/ethuetge-scann-t
mirhuge-scann-t
dirhuttge-scann-t
sihuge-scann-t
Plus-que-parfait
echhatge-scann-t
duhasge-scann-t
hien/si,hatt/ethatge-scann-t
mirhatege-scann-t
dirhatge-scann-t
sihatege-scann-t
Futur I
echwäert scann-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-scann-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifscann-en
dugéifsscann-en
hien/si,hatt/etgéifscann-en
mirgéifescann-en
dirgéiftscann-en
sigéifescann-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-scann-t
duhssge-scann-t
hien/si,hatt/ethttge-scann-t
mirhättege-scann-t
dirhttge-scann-t
sihättege-scann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierscann!
Plurielscann-t!
ge-scann-t
scann-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles