E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschäerf-en einschärfen (D)inculquer, imposer (F)
Stammformen aschäerf-enschäerf-t anage-schäerf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschäerf-en an
duschäerf-s an
hien/si,hatt/etschäerf-t an
mirschäerf-en an
dirschäerf-t an
sischäerf-en an
Passé composé
echhunnage-schäerf-t
duhuesage-schäerf-t
hien/si,hatt/ethuetage-schäerf-t
mirhunnage-schäerf-t
dirhuttage-schäerf-t
sihunnage-schäerf-t
Plus-que-parfait
echhatage-schäerf-t
duhasage-schäerf-t
hien/si,hatt/ethatage-schäerf-t
mirhatenage-schäerf-t
dirhatage-schäerf-t
sihatenage-schäerf-t
Futur I
echwäert aschäerf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schäerf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschäerf-en
dugéifsaschäerf-en
hien/si,hatt/etgéifaschäerf-en
mirgéifenaschäerf-en
dirgéiftaschäerf-en
sigéifenaschäerf-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-schäerf-t
duhässage-schäerf-t
hien/si,hatt/ethättage-schäerf-t
mirhättenage-schäerf-t
dirhättage-schäerf-t
sihättenage-schäerf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschäerf an!
Plurielschäerf-t an!
age-schäerf-t
aschäerf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entschäerf-enschäerf-enverschäerf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles