E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schäerf-en schärfen (D)aiguiser (F)
Stammformen schäerf-enschäerf-tge-schäerf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschäerf-en
duschäerf-s
hien/si,hatt/etschäerf-t
mirschäerf-en
dirschäerf-t
sischäerf-en
Passé composé
echhuge-schäerf-t
duhuesge-schäerf-t
hien/si,hatt/ethuetge-schäerf-t
mirhuge-schäerf-t
dirhuttge-schäerf-t
sihuge-schäerf-t
Plus-que-parfait
echhatge-schäerf-t
duhasge-schäerf-t
hien/si,hatt/ethatge-schäerf-t
mirhatege-schäerf-t
dirhatge-schäerf-t
sihatege-schäerf-t
Futur I
echwäert schäerf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schäerf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschäerf-en
dugéifsschäerf-en
hien/si,hatt/etgéifschäerf-en
mirgéifeschäerf-en
dirgéiftschäerf-en
sigéifeschäerf-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schäerf-t
duhässge-schäerf-t
hien/si,hatt/ethättge-schäerf-t
mirhättege-schäerf-t
dirhättge-schäerf-t
sihättege-schäerf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschäerf!
Plurielschäerf-t!
ge-schäerf-t
schäerf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschäerf-enentschäerf-enverschäerf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles