E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erschaf-en erschaffen (D)crer (F)
Stammformen erschaf-enerschaaf-terschaaf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geschaf, geschafen (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prsent
echerschaf-en
duerschaaf-s
hien/si,hatt/eterschaaf-t
mirerschaf-en
direrschaaf-t
sierschaf-en
Pass compos
echhunnerschaaf-t
duhueserschaaf-t
hien/si,hatt/ethueterschaaf-t
mirhunnerschaaf-t
dirhutterschaaf-t
sihunnerschaaf-t
Plus-que-parfait
echhaterschaaf-t
duhaserschaaf-t
hien/si,hatt/ethaterschaaf-t
mirhatenerschaaf-t
dirhaterschaaf-t
sihatenerschaaf-t
Futur I
echwäert erschaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erschaaf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferschaf-en
dugéifserschaf-en
hien/si,hatt/etgéiferschaf-en
mirgéifenerschaf-en
dirgéifterschaf-en
sigéifenerschaf-en
Conditionnel Pass compos
echhtterschaaf-t
duhsserschaaf-t
hien/si,hatt/ethtterschaaf-t
mirhttenerschaaf-t
dirhtterschaaf-t
sihttenerschaaf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererschaf!
Plurielerschaaf-t!
erschaaf-t
erschaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschaf-enschaf-enuschaf-enverschaf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles