E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschaf-en verschaffen (D)procurer (F)
Stammformen verschaf-enverschaaf-tverschaaf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geschaf, geschafen (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschaf-en
duverschaaf-s
hien/si,hatt/etverschaaf-t
mirverschaf-en
dirverschaaf-t
siverschaf-en
Pass compos
echhuverschaaf-t
duhuesverschaaf-t
hien/si,hatt/ethuetverschaaf-t
mirhuverschaaf-t
dirhuttverschaaf-t
sihuverschaaf-t
Plus-que-parfait
echhatverschaaf-t
duhasverschaaf-t
hien/si,hatt/ethatverschaaf-t
mirhateverschaaf-t
dirhatverschaaf-t
sihateverschaaf-t
Futur I
echwäert verschaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschaaf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschaf-en
dugéifsverschaf-en
hien/si,hatt/etgéifverschaf-en
mirgéifeverschaf-en
dirgéiftverschaf-en
sigéifeverschaf-en
Conditionnel Pass compos
echhttverschaaf-t
duhssverschaaf-t
hien/si,hatt/ethttverschaaf-t
mirhätteverschaaf-t
dirhttverschaaf-t
sihätteverschaaf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschaf!
Plurielverschaaf-t!
verschaaf-t
verschaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erschaf-enofschaf-enschaf-enuschaf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles