E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schaf-en schaffen (D)crer (F)
Stammformen schaf-enschaaf-tge-schaaf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geschaf, geschafen (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaf-en
duschaaf-s
hien/si,hatt/etschaaf-t
mirschaf-en
dirschaaf-t
sischaf-en
Pass compos
echhuge-schaaf-t
duhuesge-schaaf-t
hien/si,hatt/ethuetge-schaaf-t
mirhuge-schaaf-t
dirhuttge-schaaf-t
sihuge-schaaf-t
Plus-que-parfait
echhatge-schaaf-t
duhasge-schaaf-t
hien/si,hatt/ethatge-schaaf-t
mirhatege-schaaf-t
dirhatge-schaaf-t
sihatege-schaaf-t
Futur I
echwäert schaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schaaf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschaf-en
dugéifsschaf-en
hien/si,hatt/etgéifschaf-en
mirgéifeschaf-en
dirgéiftschaf-en
sigéifeschaf-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schaaf-t
duhssge-schaaf-t
hien/si,hatt/ethttge-schaaf-t
mirhättege-schaaf-t
dirhttge-schaaf-t
sihättege-schaaf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaf!
Plurielschaaf-t!
ge-schaaf-t
schaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erschaf-enofschaf-enuschaf-enverschaf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles