E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchschaffen durcharbeiten (D)tudier fond, travailler sans irruption (F)
Stammformen duerchschaffenschafft duerchduerchgeschafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffen duerch
duschaffs duerch
hien/si,hatt/etschafft duerch
mirschaffen duerch
dirschafft duerch
sischaffen duerch
Pass compos
echhunnduerchgeschafft
duhuesduerchgeschafft
hien/si,hatt/ethuetduerchgeschafft
mirhunnduerchgeschafft
dirhuttduerchgeschafft
sihunnduerchgeschafft
Plus-que-parfait
echhatduerchgeschafft
duhasduerchgeschafft
hien/si,hatt/ethatduerchgeschafft
mirhatenduerchgeschafft
dirhatduerchgeschafft
sihatenduerchgeschafft
Futur I
echwäert duerchschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchschaffen
dugéifsduerchschaffen
hien/si,hatt/etgéifduerchschaffen
mirgéifenduerchschaffen
dirgéiftduerchschaffen
sigéifenduerchschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgeschafft
duhssduerchgeschafft
hien/si,hatt/ethttduerchgeschafft
mirhttenduerchgeschafft
dirhttduerchgeschafft
sihttenduerchgeschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff duerch!
Plurielschafft duerch!
duerchgeschafft
duerchschaffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles