E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mschaffen umarbeiten (D)remanier qch. (F)
Stammformen mschaffenschafft mmgeschafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffen m
duschaffs m
hien/si,hatt/etschafft m
mirschaffen m
dirschafft m
sischaffen m
Pass compos
echhunnmgeschafft
duhuesmgeschafft
hien/si,hatt/ethuetmgeschafft
mirhunnmgeschafft
dirhuttmgeschafft
sihunnmgeschafft
Plus-que-parfait
echhatmgeschafft
duhasmgeschafft
hien/si,hatt/ethatmgeschafft
mirhatenmgeschafft
dirhatmgeschafft
sihatenmgeschafft
Futur I
echwäert mschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmschaffen
dugéifsmschaffen
hien/si,hatt/etgéifmschaffen
mirgéifenmschaffen
dirgéiftmschaffen
sigéifenmschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttmgeschafft
duhssmgeschafft
hien/si,hatt/ethttmgeschafft
mirhttenmgeschafft
dirhttmgeschafft
sihttenmgeschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff m!
Plurielschafft m!
mgeschafft
mschaffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles