E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erschaffen erarbeiten (D)laborer, se faire (F)
Stammformen erschaffenerschaffterschafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerschaffen
duerschaffs
hien/si,hatt/eterschafft
mirerschaffen
direrschafft
sierschaffen
Pass compos
echhunnerschafft
duhueserschafft
hien/si,hatt/ethueterschafft
mirhunnerschafft
dirhutterschafft
sihunnerschafft
Plus-que-parfait
echhaterschafft
duhaserschafft
hien/si,hatt/ethaterschafft
mirhatenerschafft
dirhaterschafft
sihatenerschafft
Futur I
echwäert erschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferschaffen
dugéifserschaffen
hien/si,hatt/etgéiferschaffen
mirgéifenerschaffen
dirgéifterschaffen
sigéifenerschaffen
Conditionnel Pass compos
echhtterschafft
duhsserschafft
hien/si,hatt/ethtterschafft
mirhttenerschafft
dirhtterschafft
sihttenerschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererschaff!
Plurielerschafft!
erschafft
erschaffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles