E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

affirméieren bestätigen (D)affirmer (F)to affirm sth. (E)
Stammformen affirméierenaffirméiertaffirméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaffirméieren
duaffirméiers
hien/si,hatt/etaffirméiert
miraffirméieren
diraffirméiert
siaffirméieren
Passé composé
echhunnaffirméiert
duhuesaffirméiert
hien/si,hatt/ethuetaffirméiert
mirhunnaffirméiert
dirhuttaffirméiert
sihunnaffirméiert
Plus-que-parfait
echhataffirméiert
duhasaffirméiert
hien/si,hatt/ethataffirméiert
mirhatenaffirméiert
dirhataffirméiert
sihatenaffirméiert
Futur I
echwäert affirméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert affirméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaffirméieren
dugéifsaffirméieren
hien/si,hatt/etgéifaffirméieren
mirgéifenaffirméieren
dirgéiftaffirméieren
sigéifenaffirméieren
Conditionnel Passé composé
echhättaffirméiert
duhässaffirméiert
hien/si,hatt/ethättaffirméiert
mirhättenaffirméiert
dirhättaffirméiert
sihättenaffirméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraffirméier!
Plurielaffirméiert!
affirméiert
affirméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles