E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbischaffen herbeischaffen (D)
Stammformen erbischaffenschafft erbierbigeschafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffen erbi
duschaffs erbi
hien/si,hatt/etschafft erbi
mirschaffen erbi
dirschafft erbi
sischaffen erbi
Pass compos
echhunnerbigeschafft
duhueserbigeschafft
hien/si,hatt/ethueterbigeschafft
mirhunnerbigeschafft
dirhutterbigeschafft
sihunnerbigeschafft
Plus-que-parfait
echhaterbigeschafft
duhaserbigeschafft
hien/si,hatt/ethaterbigeschafft
mirhatenerbigeschafft
dirhaterbigeschafft
sihatenerbigeschafft
Futur I
echwäert erbischaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigeschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbischaffen
dugéifserbischaffen
hien/si,hatt/etgéiferbischaffen
mirgéifenerbischaffen
dirgéifterbischaffen
sigéifenerbischaffen
Conditionnel Pass compos
echhtterbigeschafft
duhsserbigeschafft
hien/si,hatt/ethtterbigeschafft
mirhttenerbigeschafft
dirhtterbigeschafft
sihttenerbigeschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff erbi!
Plurielschafft erbi!
erbigeschafft
erbischaffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffeneropschaffenerschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles