E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortschaffen wegschaffen (D)enlever, carter qch. (F)
Stammformen fortschaffenschafft fortfortgeschafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffe fort
duschaffs fort
hien/si,hatt/etschafft fort
mirschaffe fort
dirschafft fort
sischaffe fort
Pass compos
echhufortgeschafft
duhuesfortgeschafft
hien/si,hatt/ethuetfortgeschafft
mirhufortgeschafft
dirhuttfortgeschafft
sihufortgeschafft
Plus-que-parfait
echhatfortgeschafft
duhasfortgeschafft
hien/si,hatt/ethatfortgeschafft
mirhatefortgeschafft
dirhatfortgeschafft
sihatefortgeschafft
Futur I
echwäert fortschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortgeschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortschaffen
dugéifsfortschaffen
hien/si,hatt/etgéiffortschaffen
mirgéifefortschaffen
dirgéiftfortschaffen
sigéifefortschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttfortgeschafft
duhssfortgeschafft
hien/si,hatt/ethttfortgeschafft
mirhättefortgeschafft
dirhttfortgeschafft
sihättefortgeschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff fort!
Plurielschafft fort!
fortgeschafft
fortschaffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles