E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortschaff-en wegschaffen (D)enlever, carter qch. (F)
Stammformen fortschaff-enschaff-t fortfortge-schaff-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaff-e fort
duschaff-s fort
hien/si,hatt/etschaff-t fort
mirschaff-e fort
dirschaff-t fort
sischaff-e fort
Pass compos
echhufortge-schaff-t
duhuesfortge-schaff-t
hien/si,hatt/ethuetfortge-schaff-t
mirhufortge-schaff-t
dirhuttfortge-schaff-t
sihufortge-schaff-t
Plus-que-parfait
echhatfortge-schaff-t
duhasfortge-schaff-t
hien/si,hatt/ethatfortge-schaff-t
mirhatefortge-schaff-t
dirhatfortge-schaff-t
sihatefortge-schaff-t
Futur I
echwäert fortschaff-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortge-schaff-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortschaff-en
dugéifsfortschaff-en
hien/si,hatt/etgéiffortschaff-en
mirgéifefortschaff-en
dirgéiftfortschaff-en
sigéifefortschaff-en
Conditionnel Pass compos
echhttfortge-schaff-t
duhssfortge-schaff-t
hien/si,hatt/ethttfortge-schaff-t
mirhättefortge-schaff-t
dirhttfortge-schaff-t
sihättefortge-schaff-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff fort!
Plurielschaff-t fort!
fortge-schaff-t
fortschaff-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaff-enausschaff-endoutschaff-enduerchschaff-enmschaff-enerausschaff-enerbischaff-eneropschaff-enerschaff-eniwwerschaff-enmatschaff-enopschaff-enschaff-enverschaff-envirschaff-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles