E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschaffen neu bearbeiten (D)retravailler (F)
Stammformen iwwerschaffeniwwerschafftiwwerschafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschaffen
duiwwerschaffs
hien/si,hatt/etiwwerschafft
miriwwerschaffen
diriwwerschafft
siiwwerschaffen
Pass compos
echhunniwwerschafft
duhuesiwwerschafft
hien/si,hatt/ethuetiwwerschafft
mirhunniwwerschafft
dirhuttiwwerschafft
sihunniwwerschafft
Plus-que-parfait
echhatiwwerschafft
duhasiwwerschafft
hien/si,hatt/ethatiwwerschafft
mirhateniwwerschafft
dirhatiwwerschafft
sihateniwwerschafft
Futur I
echwäert iwwerschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschaffen
dugéifsiwwerschaffen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschaffen
mirgéifeniwwerschaffen
dirgéiftiwwerschaffen
sigéifeniwwerschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschafft
duhssiwwerschafft
hien/si,hatt/ethttiwwerschafft
mirhtteniwwerschafft
dirhttiwwerschafft
sihtteniwwerschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschaff!
Plurieliwwerschafft!
iwwerschafft
iwwerschaffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffenfortschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles