E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matschaffen mitarbeiten (D)collaborer, cooprer (F)
Stammformen matschaffenschafft matmatgeschafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffe mat
duschaffs mat
hien/si,hatt/etschafft mat
mirschaffe mat
dirschafft mat
sischaffe mat
Pass compos
echhumatgeschafft
duhuesmatgeschafft
hien/si,hatt/ethuetmatgeschafft
mirhumatgeschafft
dirhuttmatgeschafft
sihumatgeschafft
Plus-que-parfait
echhatmatgeschafft
duhasmatgeschafft
hien/si,hatt/ethatmatgeschafft
mirhatematgeschafft
dirhatmatgeschafft
sihatematgeschafft
Futur I
echwäert matschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgeschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschaffen
dugéifsmatschaffen
hien/si,hatt/etgéifmatschaffen
mirgéifematschaffen
dirgéiftmatschaffen
sigéifematschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttmatgeschafft
duhssmatgeschafft
hien/si,hatt/ethttmatgeschafft
mirhättematgeschafft
dirhttmatgeschafft
sihättematgeschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff mat!
Plurielschafft mat!
matgeschafft
matschaffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffenfortschaffeniwwerschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles