E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matschaff-en mitarbeiten (D)collaborer, cooprer (F)
Stammformen matschaff-enschaff-t matmatge-schaff-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaff-e mat
duschaff-s mat
hien/si,hatt/etschaff-t mat
mirschaff-e mat
dirschaff-t mat
sischaff-e mat
Pass compos
echhumatge-schaff-t
duhuesmatge-schaff-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-schaff-t
mirhumatge-schaff-t
dirhuttmatge-schaff-t
sihumatge-schaff-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-schaff-t
duhasmatge-schaff-t
hien/si,hatt/ethatmatge-schaff-t
mirhatematge-schaff-t
dirhatmatge-schaff-t
sihatematge-schaff-t
Futur I
echwäert matschaff-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-schaff-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschaff-en
dugéifsmatschaff-en
hien/si,hatt/etgéifmatschaff-en
mirgéifematschaff-en
dirgéiftmatschaff-en
sigéifematschaff-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-schaff-t
duhssmatge-schaff-t
hien/si,hatt/ethttmatge-schaff-t
mirhättematge-schaff-t
dirhttmatge-schaff-t
sihättematge-schaff-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff mat!
Plurielschaff-t mat!
matge-schaff-t
matschaff-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaff-enausschaff-endoutschaff-enduerchschaff-enmschaff-enerausschaff-enerbischaff-eneropschaff-enerschaff-enfortschaff-eniwwerschaff-enopschaff-enschaff-enverschaff-envirschaff-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles