E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schaffen arbeiten (D)travailler (F)
Stammformen schaffenschafftgeschafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffen
duschaffs
hien/si,hatt/etschafft
mirschaffen
dirschafft
sischaffen
Pass compos
echhugeschafft
duhuesgeschafft
hien/si,hatt/ethuetgeschafft
mirhugeschafft
dirhuttgeschafft
sihugeschafft
Plus-que-parfait
echhatgeschafft
duhasgeschafft
hien/si,hatt/ethatgeschafft
mirhategeschafft
dirhatgeschafft
sihategeschafft
Futur I
echwäert schaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschaffen
dugéifsschaffen
hien/si,hatt/etgéifschaffen
mirgéifeschaffen
dirgéiftschaffen
sigéifeschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschafft
duhssgeschafft
hien/si,hatt/ethttgeschafft
mirhättegeschafft
dirhttgeschafft
sihättegeschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff!
Plurielschafft!
geschafft
schaffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles