E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschäichen verscheuchen (D)chasser (F)
Stammformen verschäichenverschäichtverschäicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschäichen
duverschäichs
hien/si,hatt/etverschäicht
mirverschäichen
dirverschäicht
siverschäichen
Passé composé
echhuverschäicht
duhuesverschäicht
hien/si,hatt/ethuetverschäicht
mirhuverschäicht
dirhuttverschäicht
sihuverschäicht
Plus-que-parfait
echhatverschäicht
duhasverschäicht
hien/si,hatt/ethatverschäicht
mirhateverschäicht
dirhatverschäicht
sihateverschäicht
Futur I
echwäert verschäichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschäicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschäichen
dugéifsverschäichen
hien/si,hatt/etgéifverschäichen
mirgéifeverschäichen
dirgéiftverschäichen
sigéifeverschäichen
Conditionnel Passé composé
echhättverschäicht
duhässverschäicht
hien/si,hatt/ethättverschäicht
mirhätteverschäicht
dirhättverschäicht
sihätteverschäicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschäich!
Plurielverschäicht!
verschäicht
verschäichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles