E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschaimen berschumen (D)dborder (F)
Stammformen iwwerschaimeniwwerschaimtiwwerschaimt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschaimen
duiwwerschaims
hien/si,hatt/etiwwerschaimt
miriwwerschaimen
diriwwerschaimt
siiwwerschaimen
Pass compos
echhunniwwerschaimt
duhuesiwwerschaimt
hien/si,hatt/ethuetiwwerschaimt
mirhunniwwerschaimt
dirhuttiwwerschaimt
sihunniwwerschaimt
Plus-que-parfait
echhatiwwerschaimt
duhasiwwerschaimt
hien/si,hatt/ethatiwwerschaimt
mirhateniwwerschaimt
dirhatiwwerschaimt
sihateniwwerschaimt
Futur I
echwäert iwwerschaimen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschaimt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschaimen
dugéifsiwwerschaimen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschaimen
mirgéifeniwwerschaimen
dirgéiftiwwerschaimen
sigéifeniwwerschaimen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschaimt
duhssiwwerschaimt
hien/si,hatt/ethttiwwerschaimt
mirhtteniwwerschaimt
dirhttiwwerschaimt
sihtteniwwerschaimt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschaim!
Plurieliwwerschaimt!
iwwerschaimt
iwwerschaimen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschaimenschaimen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles