E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofschaim-en abschumen (D)cumer (F)
Stammformen ofschaim-enschaim-t ofofge-schaim-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaim-en of
duschaim-s of
hien/si,hatt/etschaim-t of
mirschaim-en of
dirschaim-t of
sischaim-en of
Pass compos
echhunnofge-schaim-t
duhuesofge-schaim-t
hien/si,hatt/ethuetofge-schaim-t
mirhunnofge-schaim-t
dirhuttofge-schaim-t
sihunnofge-schaim-t
Plus-que-parfait
echhatofge-schaim-t
duhasofge-schaim-t
hien/si,hatt/ethatofge-schaim-t
mirhatenofge-schaim-t
dirhatofge-schaim-t
sihatenofge-schaim-t
Futur I
echwäert ofschaim-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schaim-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschaim-en
dugéifsofschaim-en
hien/si,hatt/etgéifofschaim-en
mirgéifenofschaim-en
dirgéiftofschaim-en
sigéifenofschaim-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-schaim-t
duhssofge-schaim-t
hien/si,hatt/ethttofge-schaim-t
mirhttenofge-schaim-t
dirhttofge-schaim-t
sihttenofge-schaim-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaim of!
Plurielschaim-t of!
ofge-schaim-t
ofschaim-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerschaim-enschaim-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles