E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schaimen schumen (D)cumer (F)
Stammformen schaimenschaimtgeschaimt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaimen
duschaims
hien/si,hatt/etschaimt
mirschaimen
dirschaimt
sischaimen
Pass compos
echhugeschaimt
duhuesgeschaimt
hien/si,hatt/ethuetgeschaimt
mirhugeschaimt
dirhuttgeschaimt
sihugeschaimt
Plus-que-parfait
echhatgeschaimt
duhasgeschaimt
hien/si,hatt/ethatgeschaimt
mirhategeschaimt
dirhatgeschaimt
sihategeschaimt
Futur I
echwäert schaimen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschaimt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschaimen
dugéifsschaimen
hien/si,hatt/etgéifschaimen
mirgéifeschaimen
dirgéiftschaimen
sigéifeschaimen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschaimt
duhssgeschaimt
hien/si,hatt/ethttgeschaimt
mirhättegeschaimt
dirhttgeschaimt
sihättegeschaimt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaim!
Plurielschaimt!
geschaimt
schaimen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerschaimenofschaimen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles