E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schaim-en schumen (D)cumer (F)
Stammformen schaim-enschaim-tge-schaim-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaim-en
duschaim-s
hien/si,hatt/etschaim-t
mirschaim-en
dirschaim-t
sischaim-en
Pass compos
echhuge-schaim-t
duhuesge-schaim-t
hien/si,hatt/ethuetge-schaim-t
mirhuge-schaim-t
dirhuttge-schaim-t
sihuge-schaim-t
Plus-que-parfait
echhatge-schaim-t
duhasge-schaim-t
hien/si,hatt/ethatge-schaim-t
mirhatege-schaim-t
dirhatge-schaim-t
sihatege-schaim-t
Futur I
echwäert schaim-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schaim-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschaim-en
dugéifsschaim-en
hien/si,hatt/etgéifschaim-en
mirgéifeschaim-en
dirgéiftschaim-en
sigéifeschaim-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schaim-t
duhssge-schaim-t
hien/si,hatt/ethttge-schaim-t
mirhättege-schaim-t
dirhttge-schaim-t
sihättege-schaim-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaim!
Plurielschaim-t!
ge-schaim-t
schaim-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerschaim-enofschaim-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles