E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schäiss-en scheißen (D)chier (F)shit (E)cagar (P)
Stammformen schäiss-enschäiss-tge-schass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschäiss-en
duschäis-s
hien/si,hatt/etschäiss-t
mirschäiss-en
dirschäiss-t
sischäiss-en
Passé composé
echhuge-schass
duhuesge-schass
hien/si,hatt/ethuetge-schass
mirhuge-schass
dirhuttge-schass
sihuge-schass
Plus-que-parfait
echhatge-schass
duhasge-schass
hien/si,hatt/ethatge-schass
mirhatege-schass
dirhatge-schass
sihatege-schass
Futur I
echwäert schäiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschäiss-en
dugéifsschäiss-en
hien/si,hatt/etgéifschäiss-en
mirgéifeschäiss-en
dirgéiftschäiss-en
sigéifeschäiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schass
duhässge-schass
hien/si,hatt/ethättge-schass
mirhättege-schass
dirhättge-schass
sihättege-schass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschäiss!
Plurielschäiss-t!
ge-schass
schäiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschäiss-enuschäiss-enverschäiss-enzouschäiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles