E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schalen schallen (D)rsonner (F)
Stammformen schalenschaaltgeschaalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschalen
duschaals
hien/si,hatt/etschaalt
mirschalen
dirschaalt
sischalen
Pass compos
echhugeschaalt
duhuesgeschaalt
hien/si,hatt/ethuetgeschaalt
mirhugeschaalt
dirhuttgeschaalt
sihugeschaalt
Plus-que-parfait
echhatgeschaalt
duhasgeschaalt
hien/si,hatt/ethatgeschaalt
mirhategeschaalt
dirhatgeschaalt
sihategeschaalt
Futur I
echwäert schalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschaalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschalen
dugéifsschalen
hien/si,hatt/etgéifschalen
mirgéifeschalen
dirgéiftschalen
sigéifeschalen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschaalt
duhssgeschaalt
hien/si,hatt/ethttgeschaalt
mirhättegeschaalt
dirhttgeschaalt
sihättegeschaalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschal!
Plurielschaalt!
geschaalt
schalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verschalen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles