E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schal-en schallen (D)rsonner (F)
Stammformen schal-enschaal-tge-schaal-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschal-en
duschaal-s
hien/si,hatt/etschaal-t
mirschal-en
dirschaal-t
sischal-en
Pass compos
echhuge-schaal-t
duhuesge-schaal-t
hien/si,hatt/ethuetge-schaal-t
mirhuge-schaal-t
dirhuttge-schaal-t
sihuge-schaal-t
Plus-que-parfait
echhatge-schaal-t
duhasge-schaal-t
hien/si,hatt/ethatge-schaal-t
mirhatege-schaal-t
dirhatge-schaal-t
sihatege-schaal-t
Futur I
echwäert schal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schaal-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschal-en
dugéifsschal-en
hien/si,hatt/etgéifschal-en
mirgéifeschal-en
dirgéiftschal-en
sigéifeschal-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schaal-t
duhssge-schaal-t
hien/si,hatt/ethttge-schaal-t
mirhättege-schaal-t
dirhttge-schaal-t
sihättege-schaal-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschal!
Plurielschaal-t!
ge-schaal-t
schal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verschal-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles