E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschalten einschalten (D)allumer, brancher, avoir recours (F)
Stammformen aschaltenschalt anageschalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschalten an
duschalts an
hien/si,hatt/etschalt an
mirschalten an
dirschalt an
sischalten an
Pass compos
echhunnageschalt
duhuesageschalt
hien/si,hatt/ethuetageschalt
mirhunnageschalt
dirhuttageschalt
sihunnageschalt
Plus-que-parfait
echhatageschalt
duhasageschalt
hien/si,hatt/ethatageschalt
mirhatenageschalt
dirhatageschalt
sihatenageschalt
Futur I
echwäert aschalten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschalten
dugéifsaschalten
hien/si,hatt/etgéifaschalten
mirgéifenaschalten
dirgéiftaschalten
sigéifenaschalten
Conditionnel Pass compos
echhttageschalt
duhssageschalt
hien/si,hatt/ethttageschalt
mirhttenageschalt
dirhttageschalt
sihttenageschalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschalt an!
Plurielschalt an!
ageschalt
aschalten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschaltenmschaltenofschaltenschaltenzerckschalten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles