E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausschalten auschalten (D)teindre, carter, mettre l'cart (F)
Stammformen ausschaltenschalt ausausgeschalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschalten aus
duschalts aus
hien/si,hatt/etschalt aus
mirschalten aus
dirschalt aus
sischalten aus
Pass compos
echhunnausgeschalt
duhuesausgeschalt
hien/si,hatt/ethuetausgeschalt
mirhunnausgeschalt
dirhuttausgeschalt
sihunnausgeschalt
Plus-que-parfait
echhatausgeschalt
duhasausgeschalt
hien/si,hatt/ethatausgeschalt
mirhatenausgeschalt
dirhatausgeschalt
sihatenausgeschalt
Futur I
echwäert ausschalten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeschalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschalten
dugéifsausschalten
hien/si,hatt/etgéifausschalten
mirgéifenausschalten
dirgéiftausschalten
sigéifenausschalten
Conditionnel Pass compos
echhttausgeschalt
duhssausgeschalt
hien/si,hatt/ethttausgeschalt
mirhttenausgeschalt
dirhttausgeschalt
sihttenausgeschalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschalt aus!
Plurielschalt aus!
ausgeschalt
ausschalten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaltenmschaltenofschaltenschaltenzerckschalten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles