E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausschalt-en auschalten (D)teindre, carter, mettre l'cart (F)
Stammformen ausschalt-enschal-t ausausge-schal-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschalt-en aus
duschalt-s aus
hien/si,hatt/etschal-t aus
mirschalt-en aus
dirschal-t aus
sischalt-en aus
Pass compos
echhunnausge-schal-t
duhuesausge-schal-t
hien/si,hatt/ethuetausge-schal-t
mirhunnausge-schal-t
dirhuttausge-schal-t
sihunnausge-schal-t
Plus-que-parfait
echhatausge-schal-t
duhasausge-schal-t
hien/si,hatt/ethatausge-schal-t
mirhatenausge-schal-t
dirhatausge-schal-t
sihatenausge-schal-t
Futur I
echwäert ausschalt-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-schal-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschalt-en
dugéifsausschalt-en
hien/si,hatt/etgéifausschalt-en
mirgéifenausschalt-en
dirgéiftausschalt-en
sigéifenausschalt-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-schal-t
duhssausge-schal-t
hien/si,hatt/ethttausge-schal-t
mirhttenausge-schal-t
dirhttausge-schal-t
sihttenausge-schal-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschalt aus!
Plurielschal-t aus!
ausge-schal-t
ausschalt-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschalt-enmschalt-enofschalt-enschalt-enzerckschalt-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles