E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mschalten umschalten (D)commuter, changer (de chane) (F)
Stammformen mschaltenschalt mmgeschalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschalten m
duschalts m
hien/si,hatt/etschalt m
mirschalten m
dirschalt m
sischalten m
Pass compos
echhunnmgeschalt
duhuesmgeschalt
hien/si,hatt/ethuetmgeschalt
mirhunnmgeschalt
dirhuttmgeschalt
sihunnmgeschalt
Plus-que-parfait
echhatmgeschalt
duhasmgeschalt
hien/si,hatt/ethatmgeschalt
mirhatenmgeschalt
dirhatmgeschalt
sihatenmgeschalt
Futur I
echwäert mschalten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeschalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmschalten
dugéifsmschalten
hien/si,hatt/etgéifmschalten
mirgéifenmschalten
dirgéiftmschalten
sigéifenmschalten
Conditionnel Pass compos
echhttmgeschalt
duhssmgeschalt
hien/si,hatt/ethttmgeschalt
mirhttenmgeschalt
dirhttmgeschalt
sihttenmgeschalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschalt m!
Plurielschalt m!
mgeschalt
mschalten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaltenausschaltenofschaltenschaltenzerckschalten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles