E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmschalt-en umschalten (D)commuter, changer (de chaīne) (F)
Stammformen ėmschalt-enschal-t ėmėmge-schal-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschalt-en ėm
duschalt-s ėm
hien/si,hatt/etschal-t ėm
mirschalt-en ėm
dirschal-t ėm
sischalt-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-schal-t
duhuesėmge-schal-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-schal-t
mirhunnėmge-schal-t
dirhuttėmge-schal-t
sihunnėmge-schal-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-schal-t
duhasėmge-schal-t
hien/si,hatt/ethatėmge-schal-t
mirhatenėmge-schal-t
dirhatėmge-schal-t
sihatenėmge-schal-t
Futur I
echwäert ėmschalt-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-schal-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmschalt-en
dugéifsėmschalt-en
hien/si,hatt/etgéifėmschalt-en
mirgéifenėmschalt-en
dirgéiftėmschalt-en
sigéifenėmschalt-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-schal-t
duhässėmge-schal-t
hien/si,hatt/ethättėmge-schal-t
mirhättenėmge-schal-t
dirhättėmge-schal-t
sihättenėmge-schal-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschalt ėm!
Plurielschal-t ėm!
ėmge-schal-t
ėmschalt-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschalt-enausschalt-enofschalt-enschalt-enzeréckschalt-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles